Kerítésépítés házilag, vagy profi kivitelezés?

0 Comments

Ha a kerítés viszonylag egyszerű szerkezetű, és az anyagok könnyen kezelhetők, akkor a saját kezű építés jó választás lehet

Kerítés építésénél alapvető döntés, hogy saját magunk, házilag végezzük el a munkát, vagy szakember segítségét vesszük igénybe. Persze ez a döntés több tényezőtől is függ, többek között a kerítés anyagától, a bonyolultságától, a műszaki követelményektől, a költségektől, és attól is, hogy van-e egyáltalán időnk rá. Legfőképpen azt érdemes mérlegelni, hogy megvan-e a kivitelezéshez szükséges tudásunk, tapasztalatunk és szerszámaink, eszközeink.

Ha a kerítés viszonylag egyszerű szerkezetű, és az anyagok könnyen kezelhetők, akkor a saját kezű építés jó választás lehet. Egy telekhatáron lévő oldalkerítés viszonylag könnyen telepíthető házilag is, főleg ha a terepviszonyok sem túl bonyolultak. Vagyis az egyszerű, fa- vagy fémoszlopos, tekercses vagy drótkerítés alapvető barkácsolási képességekkel is jól kivitelezhető. Ennek a legnagyobb előnye, hogy komoly összeget lehet így megtakarítani, hiszen nem kell fizetni a szakemberek munkadíját, és az alapanyagokat is saját ütemben és helyről lehet beszerezni.

Ha viszont a kerítés szerkezete bonyolultabb, az anyagok nehezen kezelhetők, vagy a terület olyan műszaki megoldásokat igényel, ami speciális tudást és felszerelést követel, akkor szükséges a szakember bevonása. A betonkerítés például komoly és munkaigényes előkészítést igényel, mivel a masszív szerkezethez megfelelő alapozás szükséges. Az ásás, zsaluzás, betonkeverés mellett az elemek pontos beállítása megfelelő tapasztalat nélkül nehezen kivitelezhető, a minőségről nem is beszélve. A fémkerítések vagy kovácsoltvas szerkezetek szintén szakértelmet igényelnek.

Ha a telek meredek vagy egyenetlen, akkor a megfelelő szintezés és alapozás összetett feladat, amit egy tapasztalt szakember precízebben tud elvégezni. Ha pedig a talaj laza vagy homokos, akkor az oszlopok rögzítése igényel speciális eljárást. A minőség és a hosszú távú tartósság is befolyásolja a döntést: egy profi kivitelező által épített kerítés általában precízebb és szakszerűbb, ami nagy eséllyel hosszabb élettartamú is lesz. Akkor vágjunk tehát bele saját kezűleg az építésbe, ha a kerítés egyszerűbben kivitelezhető, és biztosak vagyunk a tudásunkban. Ha esetleg mégis elakadnánk, akkor érdemes segítséget, szaktanácsot kérni.