Mire kell figyelni a műfű lerakásakor?
![A műfű lerakása fontos művelet, ami gondos előkészítést kíván](http://ankerklub.hu/wp-content/uploads/2025/01/mufu-telepitese.jpg)
A műfű lerakása fontos művelet, ami előkészítést kíván. A helyes előkészítés és a megfelelő telepítés teszi lehetővé azt, hogy a gyepünk elérje a maximális élettartamát. Az első és legfontosabb lépés tehát a terület alapos előkészítése, ami azt jelenti, hogy el kell távolítani minden növényt, gyökeret, kavicsot és hasonlókat. Ez azért fontos, mert így lehet a talajt kellően elsimítani. Az egyenetlen vagy rosszul előkészített talaj a műfű felpúposodását vagy besüppedését okozhatja, ami nem csak esztétikai probléma. A talaj előkészítését követően megfelelő alapréteget kell lerakni. A leggyakrabban használt alapréteg a tömörített zúzott kő vagy homok, mert ez kiválóan átengedi a vizet, így nem gyűlhet össze foltokban. Ahol gyakori az esőzés, erre fokozott szükség van, hogy megakadályozzuk a penészesedést.
A műfű lerakása előtt geotextíliát vagy gyomgátló fóliát érdemes letenni, mert ez megakadályozza a gyomok áttörését a műgyep alól. Ezt bizony nem kell indokolni, mennyire elcsúfítaná a műgyepet. Ezután jöhet a lényegi rész, a műfűcsíkok kiszabása és egymáshoz illesztése. Ez szintén fontos lépés. Pontosan a terület méretére kell szabni, ügyelve arra, hogy az illesztések ne legyenek észrevehetők. Használhatunk speciális ragasztót vagy illesztőszalagot, mindkettő biztosítja, hogy a darabok szorosan és tartósan egymás mellett maradjanak. Ugyanis a széleknél való rések szintén nem csak esztétikai probléma, mert a szélek felpöndörödhetnek. Ezért a műfű lerakása után a széleket rögzíteni is kell, például szegekkel, kapcsokkal vagy tüskékkel, hogy ne mozduljon el a helyéről. Nem vitás, hogy a járdához réssel „kapcsolódó” műgyep is meglehetősen kiábrándító dolog. Miután a műgyepünk a helyére került, kvarchomokot kell szórni rá a lehető legegyenletesebben, majd kefével beledolgozni a szálak közé. Ez a lépés függőleges helyzetben tartja a szálakat, ami természetesebb hatást ad neki.
Ha mindezekkel készen vagyunk, akkor megpihenhetünk a jól végzett munka örömével, mert ezután alig igényel karbantartást, vagyis nem kell öntözni, nyírni vagy gyomirtózni sem. Emellett a műfű tartós, ellenáll az időjárásnak, és egész évben szép zöld. De csak akkor, ha az elején mindent jól csinálunk. Ha nem vagyunk biztosak magunkban, inkább hívjunk szakembert, a forgalmazók készséggel segíteni fognak.